
Wybudowanie sauny w ogrodzie jest zgodne z fińską tradycją. Takie rozwiązanie może jednak budzić sporo kontrowersji.
Bo jak poradzić sobie z kwestią przejścia z sauny do domu, kiedy na dworze panuje mróz? I czy moje podwórko spełnia wszelkie niezbędne wymogi?
Dowiedz się, jakie korzyści niesie za sobą postawienie sauny na dworze. Czy warto zdecydować się na taką inwestycję? Znając wady i zalety tej możliwości, świadomie podejmiesz decyzję.
Zalety posiadania sauny na dworze
Prozdrowotnych aspektów korzystania z sauny chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Oczyszczenie organizmu z toksyn, poprawa krążenia, wzmocnienie odporności - to tylko kilka z licznych korzyści płynących z saunowania. Dlaczego jednak warto, zamiast wariantu domowego, wybrać saunę do postawienia na dworze?
Relaks z widokiem
Żadna sauna wewnętrzna nie da nam takiej przyjemności. Budując saunę na dworze, możemy zdecydować się na model wyposażony w okno. Jeżeli dodatkowo będzie to okno panoramiczne, będziemy mogli podczas seansu cieszyć się pięknym widokiem na ogród. Bliski kontakt z naturą z pewnością wpłynie korzystnie na nasze samopoczucie.
Sauna na dworze - ozdoba ogrodu
Sauna stojąca w ogrodzie będzie oryginalną ozdobą przestrzeni wokół domu. Na rynku dostępne są różne modele. Możemy zdecydować się na saunę kwadratową lub owalną.
Ciekawą opcją są też tzw. ruskie banie i sauny o wyglądzie iglo. Klimatyczna, drewniana konstrukcja, z pewnością stworzy wyjątkową atmosferę w Twoim ogrodzie. Poza tym sauna zewnętrzna może mieć większe gabaryty, co pozwoli umieścić w niej przebieralnię czy kabinę prysznicową.
Sauna na dworze - wady
Biorąc pod uwagę cały szereg zalet, z jakimi wiąże się postawienie sauny w ogrodzie, ciężko skupić się na wyodrębnieniu wad takiego rozwiązania. Jak wszystko jednak, opcja umiejscowienia sauny na dworze ma też minusy.
Konieczność przechodzenia z sauny do domu
Pierwszą uciążliwością, jaka nasuwa się na myśl w przypadku sauny zewnętrznej, jest konieczność przemieszczenia się z sauny do domu po zakończonym seansie. Może to być szczególnie trudne, gdy na zewnątrz panują niskie temperatury lub pada deszcz.
Pamiętajmy jednak, że dla organizmu bardzo ważne jest schłodzenie po skorzystaniu z sauny. Zamiast zimnego prysznica czy zanurzenia w balii z chłodną wodą, można zafundować sobie spacer po ogrodzie. Będzie to świetnym sposobem na zahartowanie organizmu.
Sauna na dworze to duży wydatek
Niestety niepodważalną wadą sauny zewnętrznej jest jej wysoka cena. W zależności od modelu musimy liczyć się z wydatkiem od kilkunastu, do nawet czterdziestu tysięcy złotych. Jest to rzeczywiście spora inwestycja.
Pamiętajmy jednak, że taka sauna to zakup na wiele lat. W długoterminowej perspektywie, biorąc pod uwagę korzyści dla naszego ciała i umysłu płynące z takiego relaksu, jest to zakup wart swojej ceny.