SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI ;)

(+48) 517 141 518   e-mail:  biuro@zonespa.pl

Zasady użytkowania sauny
Zasady użytkowania sauny

 

 Podstawowe zasady:

- Do rozpalania pieca należy używać wyłącznie suchego drewna drzew liściastych

- Drzwiczki piekarnika powinny być zawsze zamknięte, aby uniknąć możliwości powstania iskier.

- Nie wolno rozgrzewać rury kominowej do czerwoności i przekraczać w wannie temperaturę powyżej 110 ° Celsjusza.

- Przebywając w łaźni parowej należy zachować środki ostrożności związane z ogrzewanymi powierzchniami pieca, komina i zbiornika ciepłej wody.

- Nie dopuścić do przedostania się wody na szybę pieca, oszklenia drzwi wejściowych, okien oraz rolety oświetlenia podczas korzystania z wanny ze względu na ryzyko pęknięcia szyby na skutek różnic temperatur.


- Nie pozostawiaj dzieci bez opieki i nie pozwól im podgrzewać pieca.


- Utrzymuj wannę w czystości i wentyluj po każdym palenisku przez co najmniej 4-5 godzin lub podczas długiej przerwy w pracy (ponad 2 tygodnie).


- Czyść i sprawdzaj komin pod kątem wypalenia przynajmniej raz na 3 miesiące.


- Pielęgnacja drewna. Wszystkie wewnętrzne powierzchnie wanny należy traktować specjalnymi związkami do sauny co najmniej 2 razy w roku.


W razie potrzeby, co najmniej raz na 2 lata, należy przeprowadzić obróbkę zewnętrzną ochronnymi środkami antyseptycznymi zawierającymi wosk (w temperaturze otoczenia co najmniej +5 stopni Celsjusza).


- Regulacja obręczy. W naszej technologii obręcz nie pełni głównej funkcji nośnej i służy głównie wzmocnieniu konstrukcji podczas transportu i montażu.

Dlatego po zamontowaniu wanny na miejscu należy wyregulować dociągnięcie obręczy tak, aby obręcz poruszała się swobodnie (swobodnie opadała), a odległość między obręczą a powierzchnią wanny w najniższym punkcie wanny wynosiła co najmniej 3 cm,
co jest konieczne dla skompensowania efektu naturalnej rozszerzalności drewna na konstrukcji wanny skośne drzwi, z wyłączeniem uszkodzenia profilu drewnianego) w okresie deszczowym i wilgotnym, kiedy drewno nabiera wilgoci.


Obręcz napinaj tylko podczas przenoszenia i transportu wanny.


- Działanie zbiornika na wodę. W przypadku zbiornika fińskiego producenta HARVIA - przed rozpaleniem pieca należy upewnić się, że zbiornik na wodę jest wypełniony co najmniej w 2/3.
Eksploatacja piekarnika z pustym zbiornikiem HARVIA może spowodować jego awarię. Po zakończeniu pieca pamiętaj, aby spuścić wodę ze zbiornika.


- Obsługa pieca na drewno. Piec jest obsługiwany zgodnie z instrukcją producenta i jest wyposażony w regulator powietrza do regulacji procesu spalania.
Siłę uciągu można regulować otwierając popielnik znajdujący się pod drzwiami. Nadmierny przeciąg rozgrzeje piec do czerwoności, co znacznie skróci jego żywotność.
Konieczne jest jednak zapewnienie wystarczającej przyczepności, aby odpowiednio podgrzać kamienie. Pozycja zapłonu - popielnik należy wysunąć o ¼ jego długości.
Po rozpaleniu się drewna opałowego popielnik należy przykryć iw przyszłości regulować spalanie przy pomocy popielnika, wyłączając ogrzewanie komina i rozpalonego pieca.


- Eksploatacja komina Jeżeli komin pieca wyposażony jest w zasuwę, to otwór w kominie musi być otwarty (klamka zasuwy jest w pozycji pionowej) w momencie rozpalania.
Aby zmniejszyć zużycie drewna opałowego i zwiększyć efektywność spalania podczas paleniska,bramę należy zamknąć (nie całkowicie) dopiero po całkowitym zamknięciu popielnika.
Po rozpaleniu pieca brama musi zamknąć rurę.


- Ogrzewać sąsiednie pomieszczenia otwartymi drzwiami wewnętrznymi, aby zapewnić równomierne ogrzewanie;


- Po zabiegach wysusz produkt, ogrzewając piekarnik przez kilka godzin przy otwartych drzwiach wewnętrznych w celu usunięcia wilgoci.

 
ZABRONIONE:

 

 • Blokowacz dostęp powietrza przez otwory wentylacyjne w ścianach sauny.
 • Podpalacz piec  łatwopalnymi cieczami (benzyna, nafta itp.).
 • Przebywać w kąpieli w stanie odurzenia alkoholowego.
 • Zostawiać płonący piec bez nadzoru, a także powierzacz nadzór małym dzieciom. 
 • Podgrzewacz rury kominowe pieca do czerwonego koloru.
 • Rozrzucać niezgaszone węgle lub popiół w pobliżu budynków.
 • Używać niezatwierdzonych paliw.
 • Używać drewna opałowego dłuższego niż palenisko (40 cm).
 • Podgrzewać piec przy otwartych drzwiczkach.
 • Po użyciu zostawiać wodę w zbiorniku.
 • Suszyć  drewno, odzież i inne łatwopalne przedmioty na piecu lub w jego pobliżu.
 • Przechowywać drewno opałowe w pomieszczeniu poza jednorazowym użyciem wanny.
 • Wprowadzac zmiany w projekcie sauny i jej wyposażeniu.
 • Podgrzewać piec bez kamieni.
 • Podgrzewać piec przy mniej niż 2/3 napełnienia zbiornika na wodę.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl